Úvodní stránka » Osvětlení vozů HO » 002 RailJet Light DCC

Základní vlastnosti modulu:

Modul je určen pro osvětlení vozů RailJet.

Modul obsahuje 11 bílých LED diod. Protože jednotky RailJet mají kouřová skla, je svítivost LED diod nastavena větší, než u standartních interiérových osvětlení.

 

Připojení modulu.

 

Vodiče pro připojení modulu jsou součástí dodávky a jsou již vyvedeny z plošného spoje.

Vodiče od osvětlení protáhneme připravenými otvory v interiéru.

 

Součástí dodávky jsou dva kusy šroublů M1,6 x 5mm, pomocí kterých se modul osvětlení interiéru uchytí do připravených otvorů v interiéru.

Pojezd vozu je třeba vybavit vhodným snímáním proudu, které není součástí dodávky. Pro většinu vozů jsou vhodné snímací kontakty 050 2SK1-HO.

Pro zástavbu snímacích kontaktů je třeba upravit spodní kryt pojezdu.

 

DCC adresa:

 

Modul obsahuje DCC dekodér, který umožňuje ovládat vnitřní osvětlení. Do programovacího režimu se uvádí stiskem programovacího tlačítka, nebo magnetem přes střechu v prostoru jazýčkového kontaktu na plošném spoji (možnost nastavení, nebo změny adresy bez nutnosti rozebírání vozu).Vhodné jsou třeba nástěnkové magnety.  Dekodér využívá „lokomotivní adresy“ a pro ovládání lze použít libovolné  tlačítko funkce (F1-F12). Nelze nastavit tlačítko osvětlení (*).  Například adr. 3 F1, nebo adr. 3 F9 atd.

Toho lze využít pro ovládání vozů v celém vlaku najednou, nebo postupně. Například adresa lokomotivy je 3 a využíváme F1 až F4 např. na zvuk, všechny vozy nastavíme na adresu 3 a F5. Potom F5 spíná osvětlení v celém vlaku.

Nebo nastavíme vozy na 1. – adresa 3, F5, 2. – adresa 3, F6, 3. – adresa 3, F7 atd....

Pak budeme každý vagón zapínat jinou funkční klávesou (F5, F6, F7...).

 

Programování DCC adresy:

 

Uvedeme dekodér do programovacího režimu (tlačítkem, nebo magnetem),  světla rychle zablikají a poté blikají pomalu,  dekodér čeká na zadání adresy.

Navolíme lokomotivní adresu v rozsahu 1 – 9999 a stiskneme funkční

klávesu F1 – F12, kterou chceme světla ovládat. Po stisku F klávesy světla svítí stále, dekodér je naprogramován a světla můžeme touto klávesou vypnout. Dekodér si nastavení adresy zachová v paměti i po sundání z kolejí, nebo vypnutí napájení.

Pokud napájení vypneme ve stavu, kdy světla svítí, po opětovném zapnutí napájení se osvětlení rozsvítí, dekodér si pamatuje poslední stav.

 

Technické údaje:

 

Napájecí napětí :        DCC - NMRA kompatibilní  28/128 stupňů, ne 14 a 27.
Rozsah adres :           1-9999, F1-F12
O
dběr proudu :           < 6mA
Rozměry :                   257 x16 x 4,5 mm

 

 

 

kz (normální)

LDT (normální)

Lokopin (normální)

Merg (normální)

Pows (normální)

MiniDCC (normální)

Digital Bahn (normální)

 

 

 

 

 

TOPlist